„Człowiek ma tyle lat,
chińskie przysłowie
ile lat ma jego kręgosłup.”
W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oferujemy Państwu wszystkie podstawowe zabiegi kinezyterapii (leczenie ruchem), fizykoterapii (leczenie z wykorzystaniem czynników fizycznych) oraz masażu leczniczego.
Terminem kinezyterapia określamy leczenie ruchem.
Jest to całokształt działań fizjoterapeutycznych podejmowanych z wykorzystaniem metod usprawniania ruchowego, stosowanych w dysfunkcjach i schorzeniach w obrębie narządu ruchu.
Na kinezyterapię składają się ćwiczenia:
- bierne, czynno-bierne,
- samowspomagane,
- czynne w odciążeniu,
- czynne wolne,
- czynne z oporem,
- prowadzone,
- redresyjne,
- oddechowe,
- synergistyczne,
- relaksacyjne.
Fizykoterapia skupia się na możliwości wykorzystania urządzeń oraz naturalnych źródeł energii i bodźców wykazujących działanie lecznicze.
W gabinecie wykonujemy:
- laseroterapię,
- elektroterapię,
- zabiegi ciepłolecznictwa,
- pole magnetyczne,
- ultradźwięki (fonoforeza),
- oraz krioterapię miejscową.
Laseroterapia punktowa
To metoda fizykoterapii polegająca na naświetlaniach powierzchni ciała, miejscowych (punktowych) lub na większych obszarach, w celu osiągania skutków terapeutycznych dzięki pobudzeniu komórek energią promieniowania laserowego. Działanie jest silnie pobudzające, odnajduje zastosowanie w stanach zapalnych, przyśpiesza gojenie, działa przeciwbólowo, pobudza wzrost kostny.
Elektroterapia
W skład elektroterapii wchodzi kilka rodzajów zabiegów z wykorzystaniem prądów stałych lub zmiennych o różnej częstotliwości:
- Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) działają przede wszystkim przeciwbólowo, wpływają na układ nerwowy, poprawiają krążenie, odżywiają tkanki, pobudzają mięśnie do skurczu. Wskazania to: zakłócenia w działaniu mięśni np. ich osłabienie, urazy kończyn, reumatyzm tkanek miękkich.
- Prądy galwaniczne polega na podawaniu prądu stałego o małej częstotliwości, który wpływa na tkanki nerwowe oraz struktury mięśni. Zabieg stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju dyskopatii, nerwobólów, w stanach zapalnych nerwów, przeciążeń i napięcia mięśni oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.
- Prądy diadynamiczne (DD) obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają ukrwienie, przyspieszają wchłanianie krwiaków w stanach pourazowych. Wskazania to: bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem.
- Jonoforeza polega na tym, że za pomocą prądu stałego aplikuje się pacjentowi lek dokładnie w chore miejsce. Zabieg stosuje się w przypadku nerwobólów, neuralgii, chorób reumatycznych, w stanach zapalnych.
- Prądy TENS to zabieg polegający na użyciu prądów impulsowych o małej częstotliwości. TENS oznacza przezskórną stymulację elektryczną nerwów i daje świetne rezultaty w przypadku bólów: kręgosłupa, stawowo-mięśniowych, związanych z kręczem szyi, czy reumatycznych.
- Prądy Träberta są jednokierunkowe, impulsowe. Wskazania to zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu.
- Prądy Kotza (rosyjska stymulacja) wywołują skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przypadku skoliozy, osłabienia mięśni np. po złamaniach, płaskostopiu.
- Elektrostymulacja to zabieg, który za pomocą stałego prądu impulsowego ma na celu wywołanie skurczu mięśni, by w ten sposób pobudzić je, doprowadzić do lepszego ukrwienia i zmniejszenia ich napięcia. Elektrostymulacja przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych np. niedowładów czy porażeń oraz schorzeń układu nerwowego.
Naświetlanie IR
Jest to zabieg polegający na naświetlaniu promieniowaniem podczerwonym, dzięki czemu uzyskuje się rozgrzanie tkanek i przygotowanie do kolejnych zabiegów. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu lampy SOLUX. Stosuje się dwa rodzaje filtrów: czerwony – rozgrzewający i niebieski – przeciwbólowy, uspokajający.
Pole magnetyczne
Ma zdolność przenikania ludzkiego ciała i docierania do każdej komórki organizmu. W efekcie do ich wnętrza z łatwością wnikają substancje odżywcze oraz tlen. Pole magnetyczne oddziałujące na organizm przyspiesza rozwój tkanki łącznej, a także wytwarzanie blizny kostnej. Powoduje ono większe przyswajanie tleniu przez tkanki. Działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a do tego łagodzi ból.
Ultradźwięki
Terapia ultradźwiękowa polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej (fali mechanicznej, akustycznej, o częstotliwości powyżej granicy słyszalności), w celu uzyskania efektów terapeutycznych, przede wszystkim efektu przeciwbólowego i stymulacji komórkowych procesów naprawczych, poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi (cieplnymi) i atermicznymi (głównie mechanicznymi).
Krioterapia
Jest zabiegiem z zakresu fizykoterapii polegającym na miejscowym ochłodzeniu chorego miejsca dwutlenkiem węgla w stanie ciekłym. Temperatura gazu wydobywającego się z wylotu dyszy ma od -78°C do -100°C.
Krioterapia miejscowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Stosowana jest głównie przy świeżych (wczesnych) urazach zarówno układu kostno-stawowego, jak i tkanek miękkich.