Profilaktyka chorób układu krążenia


Program adresowany jest do osób które:

  • znajdują się na liście lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i są w wieku od 35 do 65 roku życia
  • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia i którzy nie korzystali w okresie ostatnich 5 lat z powyższego programu.

Program obejmuje:

  • przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie I części Karty badania profilaktycznego;
  • wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie BMI;
  • kwalifikację świadczeniobiorcy do odpowiedniej grupy ryzyka oraz ocenę globalnego ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego w przyszłości;
  • edukuję świadczeniobiorcy oraz podjęcie decyzji, co do dalszego postępowania z pacjentem;

Świadczeniobiorcy, u których rozpoznano chorobę układu krążenia, w zależności od wskazań medycznych otrzymują, w formie wydruku z Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki, zalecenia dotyczące konieczności zmiany trybu życia lub zostają skierowani (poza Programem) na dalszą diagnostykę lub leczenie do świadczeniodawców posiadających z Funduszem umowy o udzielanie odpowiednich rodzajów świadczeń.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych profilaktycznych badaniach przez cały rok. Prosimy o zgłaszanie się do lekarza rodzinnego w celu kwalifikacji do programu.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie, dlatego nie należy bagatelizować zagrożenia, które za sobą niosą.